Uczelnia Przyjazna Rodzicom


Szanowni Studenci i Studentki, Doktoranci i Doktorantki – Rodzice,

oddajemy w Wasze ręce poradnik – przewodnik zawierający praktyczne informacje i wskazówki dotyczące łączenia nauki z opieką i wychowywaniem dziecka/dzieci.

Wiemy, że niełatwo jest pogodzić obowiązki rodzica z rolą studenta/studentki, doktoranta/doktorantki czy pracownika/pracownicy. Często stajemy przed wyzwaniami związanymi z organizacją czasu, planowaniem zadań, logistyką dnia codziennego, a także czujemy się zmęczeni, przeciążeni i zestresowani. Jednak z doświadczenia wiemy, że dobra motywacja (a nic tak nie motywuje do działania jak dziecko), pozytywne nastawienie, odpowiednie planowanie zadań i umiejętne wykorzystywanie wszystkich dostępnych możliwości pozwala odnieść sukces w każdej dziedzinie życia.

W niniejszym poradniku chcemy pokazać Wam, że mając dziecko/dzieci, możecie studiować/pracować naukowo i zachować przy tym niezbędną w życiu równowagę. Coraz więcej uczelni wprowadza rozwiązania ułatwiające studiowanie młodym rodzicom (powstają przyuczelniane żłobki i przedszkola, pokoje dla rodziców z dzieckiem, ułatwienia organizacyjne) – ważne jest, żeby o nich wiedzieć i umieć z nich odpowiednio skorzystać.

zajawka

pdf          epub         mobi

SCENARIUSZ WARSZTATÓW DLA STUDIUJĄCYCH I PRACUJĄCYCH NA UCZELNIACH RODZICÓW. Materiał adresowany do pracowników Akademickich Biur Karier, doradców/doradczyń zawodowych, trenerów/trenerek i wszystkich zainteresowanych wspieraniem rodziców w efektywnym łączeniu nauki i pracy naukowej z wychowywaniem dzieci.

Pobierz  program warsztatów >>>


Zapraszamy do lektury publikacji obejmującej opisy dobrych praktyk stosowanych na polskich uczelniach wyższych, które wspierają studiujących lub pracujących tam rodziców. To zwieńczenie pierwszego w Polsce konkursu „Uczelnia Przyjazna Rodzicom”, który został przeprowadzony dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mamy nadzieję, że opisane tu przykłady rozwiązań organizacyjnych, infrastrukturalnych oraz innych możliwości wspierania studiujących rodziców, zainspirują władze uczelni, pracowników, a także studentów i doktorantów do podejmowania działań mających na celu poprawę warunków studiowania i wyrównywania dostępu do nauki. Wierzymy także, że część z tych praktyk stanie się w przyszłości standardami działania na wszystkich uczelniach.

PodrecznikDobrychPraktyk_UPR_OKLADKA

 

pdf         epub         mobi

 

 

 

Patronat medialny:

Logo_FA_kolor    semestr_w-zn-kontra

Partnerzy wspierający:

kobiety_nauki_logo_male                logo_fundacja_male

 

belka logo RGB Uczelnia Przyjazna Rodzicom poprawiona