Z życia Akademii

Poniżej relacja, jaką prowadziliśmy w trakcie projektu. Jak dobrze powspominać 🙂

Akademia Aktywności 60+ trwa w najlepsze. Uczestniczki z zapałem przechodzą przez kolejne etapy projektu, zdobywając nową wiedzę i wdrażając zmiany z zakresu zdrowego stylu życia. Intensywne ćwiczenia gimnastyczne, zajęcia ze zdrowej diety i dobrego samopoczucia, wspólne gotowanie – to tylko niektóre tematy z jakimi zetknęły się do tej pory nasze Seniorki. A wszystko to odbywa się w ciepłej, pozytywnej atmosferze – bo tam, gdzie doborowe towarzystwo, tam zawsze dobra zabawa i pożytecznie spędzony czas.

Zapraszamy na krótkie podsumowanie i fotorelację z naszych akademickich dokonań.

WIZYTA STUDYJNA

Akademia Aktywności 60+ wkracza na nowe tory. Rozpoczynamy blok „Obudźmy naszą aktywność”. W czwartek 13 października odbyłyśmy pierwszą wizytę studyjną. Miała ona na celu pokazanie naszym Uczestniczkom gdzie i w jaki sposób mogą się angażować. Na przestrzebi trwania projektu zwiedzamy i rozmawiamy o przestrzeniach, w których Seniorzy mogą funkcjonować jako wolontariusze. W czwartek gościło nas Biuro Pośrednictwa Wolontariatu mieszczące się w Stadionie Miejskim im. Reymana przy ul. Reymonta 20. Wysłuchałyśmy prezentacji na temat idei wolontariatu: czym on jest, jakie przybiera formy i jakie ma ramy prawne. Poznałyśmy przykładowe oferty wolontariatu na terenie Karkowa, a pani Julia z Biura Pośrednictwa zaprosiła nasze Uczestniczki oraz wolontariuszy biorących udział w Akademii na indywidualne konsultacje, podczas których szuka się i dobiera oferty dopasowane do indywidualnych zainteresowań, preferencji oraz potrzeb. Wizyta bardzo udana i owocna; stanowiła świetny, merytoryczny wstęp do wyzwań, przed którymi staną w nadchodzących tygodniach nasze Uczestniczki.

WYCIECZKA DO DULOWEJ W dniu 11 X odbyła się kolejna wycieczka integracyjna w ramach Akademii. Pomysł Dulowej jako miejsca docelowego poddała jedna uczestniczek – Ania. Mimo pochmurnego i deszczowego poranka większość uczestniczek dotarła na miejsce wyjazdu busa. Udałyśmy się trasą na Krzeszowice, a następnie do Dulowej. Wizytę rozpoczęłyśmy od prezentacji historii „zaginionej wioski”, którą przedstawiła charyzmatyczna Pani Halina – inicjatorka projektu „kamiennego szlaku”. Pani Halina w sposób niezwykle interesujący przybliżyła nam początki tworzenia szlaku w Dulowej, opowiedziała wiele ciekawych anegdot oraz pokazała dokumentację fotograficzną przedsięwzięcia, w które zaangażowało się wielu mieszkańców. Następnie lokalni animatorzy przeprowadzili dla nas warsztaty tworzenia obrazów z drewna. Mimo, iż nie wszyscy wierzyli w swoje talenty, powstało wiele wspaniałych dzieł, które przyjemnie było zabrać ze sobą. Korzystając z przejaśnienia, udałyśmy się na spacer kamiennym szlakiem. Odwiedziłyśmy kamienie „prządka”, „drwal” oraz „nosiwoda”. Zgodnie z ideą projektu, każdy kamień na szlaku przedstawia emblematy „zaginionych zawodów”. Przyjemnie było poćwiczyć w zaułku nad strumykiem, przy kamieniu nosiwoda. Na koniec udałyśmy się do Paczółkowic, gdzie zjadłyśmy pyszny domowy obiad ugotowany przez gospodynię w agroturystyce „Przy Dolinie”, położonej u wylotu doliny Racławki. Po drodze można było nacieszyć oczy wspaniałymi kolorami jesieni. img_4234 img_4224 img_4215

SPOTKANIE INTEGRACYJNE WOKÓŁ IDEI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA OSÓB 60+

Wrzesień pożegnaliśmy hucznie, organizując wspólnie spotkanie integracyjne wokół idei zdrowego stylu życia. Uczestniczki zaprosiły gości, aby w większym gronie promować szeroko pojętą aktywność osób starszych. Spotkanie odbyło się w sali Centrum Aktywności Seniora na ul. Berka Joselewicza 28, gdyż mury naszej „plineu’owskiej” sali szkoleniowej nie mogły pomieścić spodziewanej liczby gości. W rolę konferansjerki wcieliła się nasza projektowa trenerka: Sylwia Tałach-Kubas i po uczynieniu honorów gospodarza, przeszliśmy do zasadniczych punktów programu. Rozpoczęliśmy od wysłuchania reprezentantów instytucji przyjaznym Seniorom, czyli takich, gdzie osoby starsze mogą się udzielać lub podejmować różną formę wolontariatu. Jako pierwszy wystąpił p. Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko, które aktywnie działa w tematyce senioralnej, m.in. poprzez wydawanie popularnego w Małopolsce magazynu: „Głos Seniora”. Następnie ofertę wolontariatu przedstawił p. Rafał Ślusarczyk, dyrektor Fundacji Arka, która prowadzi domy środowiskowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w podkrakowskich Śledziejowicach i Wieliczce. Na koniec wystąpiła p. Joanna Zaborowska reprezentująca Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Kolejnym punktem programu był wykład naszej ekspertki z zakresu dietetyki – Karoliny Mlak. Karolina, przy aktywnym udziale publiczności, opowiadała o cukrach: ich rodzajach i właściwościach. Mówiła, których unikać za wszelką cenę, a które potrafią być pożyteczne. Wiedza z pewnością bardzo pożyteczna! Przerwa nie trwała zbyt długo, bo zaraz po zgłębieniu dietetycznych tajników, do tańca porwała nas Ewelina. Zaprezentowała nam dominikańską merengue; jak przystało na latynoskie rytmy było radośnie i żywiołowo, a temperament i pozytywne wibracje bijące od Eweliny sprawiły, że wszyscy, niezależnie od wieku i płci, ruszyli na parkiet. Na zakończenie nadszedł czas na zasłużony poczęstunek. Tu nieocenioną rolę odegrały same Uczestniczki. Przygotowały swoje zdrowe specjalności, o których w kuluarach głośno było jeszcze podczas następnych spotkań Akademii Aktywności 60+ i które z pewnością wspominać będziemy jeszcze długo po jej zakończeniu. Spotkanie zaowocowało pozytywną energią i nowymi motywacjami, a o to przecież chodzi w naszym projekcie!

Warto w tym miejscu podkreślić rolę wolontariuszy, którzy towarzyszą organizatorom i Uczestniczkom w akademickich zmaganiach, Jak zwykle stanęli na wysokości zadania, zarówno organizacyjnie jak i towarzysko, wnosząc cenny akcent międzypokoleniowy.

img_8782      marengue img_8821

WYCIECZKA DO DOLINY BĘDKOWSKIEJ

W dniu 22 IX grupa 13 seniorek z Akademii Aktywności 60 + wraz wolontariuszką oraz trenerką udała się na wycieczkę do doliny Będkowskiej. Sprzyjająca pogoda od rana wprawiła wszystkich w pozytywny nastrój. Dojechałyśmy do Będkowic , a następnie wyszłyśmy na miejsce widokowe, aby rzucić okiem na budzącą się do życia o poranku dolinę. Potem zeszłyśmy żółtym szlakiem przez Bramę Będkowską do malowniczej o tej porze roku doliny, aby następnie ruszyć w kierunku Sokolicy i wypić kawę w plenerze pod Brandysówką. Tam też odbyły się warsztaty, gdzie w trzech zespołach uczestniczki namalowały herby swoich grup i wykonały zadania przyrodniczo-krajoznawcze. Następnie udałyśmy się nad wodospad Szum, a najbardziej zdeterminowana grupa dziarsko przeskoczyła przez potok Będkówka i podeszła zrobić sobie zdjęcie pod skałą popularną wśród wspinaczy, zwaną „Dupą Słonia”. Potem niektóre uczestniczki zbierały i rozpoznawały zioła, a w drodze powrotnej przez dolinę spacerowi towarzyszyły piosenki znane z młodości. We wspaniałym otoczeniu stawów i lasu, w Gospodarstwie Rybackim odbyłyśmy krótką gimnastykę i ćwiczenia oddechowe, a następnie zjadłyśmy pstrągi i odbyłyśmy ciekawe dyskusje przy stole. Mimo, iż trasa powrotna do Brzezinki była dość długa (łącznie w ciągu dnia przeszłyśmy ponad 9 km), to wszystkie uczestniczki Akademii Aktywności 60+ dzielnie maszerowały do samego końca. Polecamy tę trasę na jesienne spacery!

_mg_4050     _mg_4057      _mg_4062    _mg_4087      _mg_4090

To tylko namiastka naszych zmagań i dokonań. Działamy nadal z niesłabnącym zapałem, a przed nami ważne tematy: będziemy tworzyć Indywidualne Palny Aktywności Społecznej. Trzymajcie kckiuki 🙂

Odwiedzajcie naszą stronę regularnie, aby śledzić losy Uczestniczek Akademii Aktywności 60+.

Finał tegorocznej edycji projektu dedykowanego Seniorom zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem zakończyliśmy czas intensywnej pracy w grupach. Dla celów ostatniego etapu Akademii Aktywności 60+, nasze Seniorki podzieliły się na dwie grupy. Jedna stanęła przed wyzwaniem zorganizowania akcji wolontaryjnej oraz napisania projektu do budżetu obywatelskiego. Druga – podjęła się zorganizowania wydarzenia integracyjnego dla środowiska senioralnego. Obie grupy pracowały intensywnie, a efekty są w pełni zadawalające i napawają dumą.
Warto opowiedzieć o akcji wolontaryjnej, która została zaplanowana i zrealizowana samodzielnie przez słuchaczki Akademii. Seniorki zorganizowały zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla matki samodzielnie wychowującej dwie dziewczynki. Lista najważniejszych potrzeb szybko powiększyła się o prezenty będące spełnieniem małych marzeń dziewczynek, o których opowiadały podczas odwiedzin seniorek.
Prace nad projektem do budżetu obywatelskiego nadal trwają. Nie możemy na razie uchylić nawet rąbka tajemnicy, ponieważ koncepcja jest w trakcie doprecyzowywania. Po złożeniu projektu będziemy mogli oficjalnie podzielić się pomysłem i zachęcać do głosowania. Zapewniamy jednak, że pomysł jest zdecydowanie niebanalny!
img_9126  img_9130  img_9116
Druga grupa, organizująca wydarzenie integracyjne, także pracowała bez wytchnienia. Spośród wielu propozycji i pomysłów, poprzez glosowanie, wyłoniono zwycięzcę: wyjazd integracyjny do podkrakowskiego Czasławia. Ustalono program oraz szereg atrakcji, które zostaną przygotowane dla uczestniczek Akademii oraz zaproszonych gości. Ważnym punktem programu będzie prezentacja założeń oraz przebiegu projektu osobom zaproszonym. Mamy wielką nadzieję, że będzie to inspirujące do podjęcia podobnych aktywności. Wyjazd do Czasławia będzie też swoistym finałem krakowskiej edycji projektu „Życie to działanie – aktywni seniorzy razem”.
Krzeszowicka edycja także ma się czym pochwalić. Inicjatywy społeczne, które stworzyli tamtejsi uczestnicy są iście prozdrowotne i pro senioralne. są wśród nich m.in. utworzenie ścieżki rekreacyjnej, która ma przyciągnąć do Krzeszowic amatorów spacerów oraz miłośników nordic-walking oraz biegaczy. Powstał także pomysł stworzenia bloga kulinarnego, jako forum wymiany zdrowych przepisów. Blog jest w trakcie realizacji. Jest już domena i zebrano początkowe przepisy. Z pewnością podzielimy się linkiem.
Zwieńczeniem obu edycji (krzeszowickiej i krakowskiej) było spotkanie, które odbyło się w miniony czwartek w Krzeszowicach. Obie grupy miały okazję na wymianę doświadczeń oraz zaprezentowanie swoich inicjatyw społecznych. Posumowanie wrażeń poprojektowych było niezwykle cenne dla nas – organizatorów. Z dumą przyjęliśmy zdecydowaną przewagę pozytywnych opinii. Rangę spotkania podniosła delegacja z ratusza, z burmistrzem Krzeszowic na czele. Wyraził on swoją aprobatę i poparcie dla działa podejmowanych w ramach akademii Aktywności 60+. Podkreślił bezsprzeczną potrzebę podejmowania działań pro senioralnych.
img_9208       img_9230       img_9240
Dla nas najcenniejsze i najważniejsze były uśmiechy samych Seniorów!
Nie sposób pominąć także roli wolontariuszy w projekcie. Pomagali nam oraz wiernie towarzyszyli Seniorom. Integracja międzypokoleniowa była cennym aspektem tego przedsięwzięcia.
Nie żegnamy się jeszcze z Akademią Aktywności 60+. Odwlekamy tan moment jak to tylko możliwe. Czeka nas jeszcze relacja z wydarzenia w Czasławiu – zapraszamy wkrótce!

 Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

asos_logo_ai-01