O projekcie

PROJEKT OFEROWAŁ BEZPŁATNY PROGRAM ZDROWEGO STYLU ŻYCIA DLA OSÓB W WIEKU 60+

To była wyjątkowa oferta dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie, aktywność i dobre samopoczucie!

W programie, który trwał od września do grudnia 2016 roku, było można uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych, warsztatach technik relaksacyjnych i dobrego samopoczucia, spotkaniach z dietetyczką i warsztatach zdrowego żywienia. Zaproponowaliśmy także szereg zajęć związanych z aktywnością społeczną i wspólnie z uczestnikami przygotowaliśmy ciekawe wydarzenia dla seniorów i nie tylko.

W programie zaplanowaliśmy kilka bloków tematycznych:

Obudź swoje ciało!

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest bardzo ważne na każdym etapie życia. Kiedy pracujemy nad swoim ciałem, czujemy się lepiej, lepiej śpimy, mamy więcej energii. Gdy ruch towarzyszy nam każdego dnia, poprawa jakości życia staje się bardzo odczuwalna, a czynności życia codziennego okazują się łatwiejsze i mniej męczące. Uczestnicy projektu wezięli udział w zajęciach ruchowych, podczas których poznawali zestawy prostych, adekwatnych do wieku ćwiczeń. Zaprezentowaliśmy sposoby na zrelaksowanie, rozluźnienie całego ciała tak, by pozbyć się napięcia i efektywnie odpoczywać.

Wreszcie, popracowaliśmy nad zdrowym odżywianiem: Uczestnicy dowiedzieli się, jak dobór diety wpływa na ogólny stan zdrowia, jakich produktów spożywczych unikać, a które włączyć do codziennego jadłospisu.

Ten blok tematyczny zakładał zarówno ćwiczenia praktyczne (gimnastykę, rekreacje na wolnym powietrzu, warsztaty kulinarne), jak również serię spotkań z ekspertami, wykłady, konsultacje.

Obudź swoją energię!

Dobre samopoczucie to coś, czego czasami brakuje wszystkim. Obudź swoją energię to seria spotkań, podczas których uczyliśmy się jak pracować nad emocjami, równowagą mentalną i pogodą ducha po to, aby czuć się dobrze z sobą i z innymi. Redukowanie stresu, techniki relaksacyjne, ćwiczenia pamięciowe i poprawa koncentracji to kolejne zagadnienia, z którymi się zmierzyliśmy. Aby jak najlepiej zrealizować następny punkt programu – zaangażowanie społeczne – popracowaliśmy nad motywacją i optymistycznym nastawieniem do życia. Zbudowaliśmy wiarę we własne siły oraz pewność w osiąganiu wyznaczonych sobie celów. Poprzez zwiększenie optymizmu i pogody ducha, Uczestnicy naszych zajęć byli gotowi do podejmowania nowych wyzwań także po zakończeniu projektu.

Obudź swój potencjał!

Aktywność, chęć działania czy udzielania się społecznego – np. poprzez wolontariat – kojarzą się powszechnie z młodością, czasem studenckim. Młodzież ma możliwości i narzędzia, by działać społecznie, a Seniorzy odpoczywają i „nie mogą się przemęczać”. Wspólnie udało nam się obalić ten stereotyp! Pokazaliśmy, że osoby starsze mogą działać, mogą aktywnie pomagać, angażować się w życie lokalnych społeczności, pracować wolontaryjnie; że ich potencjał i czas, który poświęcą na działania społeczne jest cenny i potrzebny. Każdy z Uczestników miał szansę sprawdzić się w organizacji społecznej inicjatywy lub w roli wolontariusza. Wspólnie stworzyliśmy dla każdego Indywidualny Plan Aktywności Społecznej, w którym określone zostały obszary zainteresowań; konkretne miejsca, instytucje gdzie pomoc wolontariuszy-Seniorów będzie potrzebna i doceniana.

 

 

 

 

 

 

 Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Rządowego Programu
na rzecz 
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

asos_logo_ai-01