Z życia projektu

Styczeń 2018

Dzieje się, dzieje się. Tacy jesteśmy dumni z naszych uczestników, a raczej –  takie jesteśmy dumne ;). Przychodzą do nas ci, którzy skończyli projekt i teraz są dyrektorami i szukają pracowników. Przychodzą do nas, bo jak mówią, wiele zawdzięczają projektowi i teraz chcą nam pomóc. Czego można chcieć więcej?

W ostatnim kwartale 2017 roku projekt ukończyło 12 osób, z czego 9 znalazło pracę, 1 osoba rozpoczęła studia doktoranckie, jedna przygotowuje się do założenia firmy a w ramach projektu przygotowała biznes plan.

Już niedługo podamy Wam bilans dla całego projektu.


Grudzień 2017

Nadal jednak jest sporo do zrobienia. W projekcie wciąż trwa coaching, szkolenia zawodowe, staże, wiele osób nie chce nas jeszcze opuszczać :). I dobrze, lepiej wykorzystać wszystkie możliwości, a następnie z rozmysłem i dobrym przygotowaniem zacząć skuteczne działanie.

Tylko w okresie od września do grudnia 2017 roku odbyło się blisko 110 godzin spotkań indywidualnych z mentorkami. Spotkania te dotyczyły konkretnych potrzeb i problemów, m.in.: ćwiczenie rozmowy rekrutacyjnej, planu działań w zakresie poszukiwania pracy, kompetencji zawodowych, strategii poszukiwania pracy, wybór kursów zawodowych, budowania motywacji do działania, analiza dokumentów aplikacyjnych.

Dodatkowo zorganizowaliśmy aż 7 warsztatów grupowych, każde trwało od 4 do 5 godzin. Uczestnicy mieli okazję przerobić temat asertywności, formułowania celów, organizacji czasu i planowania zadań.

Trwają staże i szkolenia zawodowe.  Szkolenia są naprawdę na czasie i dotyczą:  grafiki komputerowej, programowania, księgowości, transportu, logistyki. Staże odbywają się między innymi na następujących stanowiskach: Młodszy specjalista ds. księgowości, Instruktor pierwszej pomocy, Grafik komputerowy.

 


 

Listopad 2017

12 listopada z Drezna wraca ostatnia grupa projektowa, odbywająca staże zagraniczne w ramach projektu. Jak donoszą nasze mentorki, uczestnicy aktywnie spędzają czas pod względem zawodowym, ruchowym ale i duchowym. Czyli pełen balans. Oprócz codziennej pracy na stażach, rozkwitała znajomość z innymi Polakami mieszkającymi w Dreźnie oraz z Niemcami uczącymi się języka polskiego.  Muzea drezdeńskie (Grünes Gewölbe, Muzeum Porcelany, Muzeum Starych Mistrzów, Muzeum Bundeswery) nie mają już przed naszymi podróżnikami tajemnic, a kilka wycieczek, między innymi  do Szwajcarii Saksońskiej, Rathen, skutecznie wpłynęło na integrację grupy.

 


 

Październik 2017

W Dreźnie kontynuuje staże ostatnia grupa projektowa. Tym razem mniejsza niż pozostałe – jedzie tylko 8 osób. Właśnie odwiedza ich nasza mentorka Magda. Mamy nadzieje, że przywiezie nam nowe informację na stronę i parę zdjęć :).

Przypominamy, że w sumie w projekcie na 3 miesięczny staż zagraniczny wyjechało aż 60 osób. Bardzo wiele z nich już zakończyło z nami współpracę, przy czym większość dlatego, że znalazła pracę. Po raz pierwszy w historii PLinEU musimy zmieniać zapisy projektu, ponieważ zdecydowanie więcej osób niż zakładaliśmy, znalazło pracę. Oby tak dalej!


Wrzesień 2017

Poniżej kila zdjęć naszej grupy hiszpańsko-języcznej 🙂 To jedyna taka grupa w naszym projekcie, równie przedsiębiorcza i gotowa na zmiany. Zdjęcia pokazują ich gorliwą pracę przygotowywania się do wyjazdu, a także piękne barcelońskie okoliczności przyrody, w których odbywali staże zagraniczne.
Kto by tak nie chciał?

zdjecie2 zdjecie1 zdjecie 5 zdjecie 4 zdjecie 3


Sierpień 2017

Ostatnia grupa projektowa została zrekrutowana. Przed nimi blisko 9 miesięcy przygody rozwojowej, dzięki której naprawdę wiele może się zmienić. A oto jak udział w projekcie wspominają nasi uczestnicy 🙂

„Projekt przede wszystkim otworzył mi oczy na wiele spraw, pokazał, że warto walczyć o marzenia, warto się trochę wysilić by mieć potem trochę radości i pozytywnej energii. Pokazał mi też, że warto zaufać profesjonalistom, a tylko tacy pracują w Plineu. Projekt poza tym pozwolił mi spędzić wspaniałe dwa miesiące w Dreźnie z wspaniała grupą ludzi, poznać ich i zaprzyjaźnić się, a przy tym odbyć staż w moim wymarzonym zawodzie. Teraz wiem, że nigdy i w żadnej sprawie nie można się poddawać, a najlepszym dowodem na to jest to, że dzięki projektowi poznałem najcudowniejszą dziewczynę na świecie i w końcu jestem szczęśliwy i choć nie to było głównym celem projektu to jednak myślę, że ma on też łączyć ludzi i budzić ich na nowo do życia tak jak to się stało ze mną i to największa siła projektu. :)”

„Co projekt wniósł w moje życie? Więcej niż by się wydawało. Po pierwsze poprawił język niemiecki. Mimo problemów z komunikacją jakoś szło i pobyt w Dreźnie podciągnął go do góry.

Po drugie pokazał „dorosłe życie”. Jak to jest chodzić do pracy, liczyć się z tym, że rano trzeba wstać, być „żywym”, wypełniać obowiązki itp.

Po trzecie nauczył funkcjonować w nowym środowisku. Obcy kraj, obcy język, obcy ludzie… Nowy świat i tylko garstka osób mówiących w tym samy języku co ty. Nie było łatwo. 🙂

Po czwarte poprawił komunikatywność i funkcjonowanie w społeczeństwie. Byliśmy zdani na siebie i przeżyliśmy to chyba mówi samo przez się. 🙂

Po piąte wzbogacił życie towarzyskie. Grupa znajomych, z którą łączą cię te same piękne wspomnienia to coś wspaniałego! Przyjaźnie, miłości… Wiele się wydarzyło! 🙂

Po szóste rozwinął życie zawodowe. Wiele pokazał, wiele podpowiedział. Otworzył wiele furtek.

No i po ostatnie… Polecam każdemu! :)”


 

Lipiec 2017

Bardzo intensywny czas w projekcie. Jedna z ostatnich grup projektowych właśnie wyjechała do Niemiec na staże, a w Polsce nadal kontynuują udział w projekcie osoby które ze swoich mobilności wróciły w kwietniu. Nie spoczywają na laurach, biorą udział w spotkaniach grupowych, indywidualnych oraz w szkoleniach i stażach. Jedna osoba szkoli się na specjalistę ds. transportu i logistyki, inna na Programistę PHP, kolejne odbywają szkolenia z Pakietu Webmaster Front i Back-End Developer, Operator Programista CNC, Spawanie metodą TIG – stal nierdzewna. Dwie osoby przebywają na stażu w firmach: Fundacja Machina Fotografika i ASC. Na szczególną uwagę zasługuje staż jednej z naszych uczestniczek, która bierze udział w pięknym projekcie społecznym, gdzie grupa zaangażowanych dziewczyn idzie brzegiem Bałtyku uświadamiając społeczeństwu fakt, że polskie plaże nadal nie są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Projekt nazywa się „Polskie plaże dla wszystkich” i jego bezpośrednim rezultatem będzie także zebranie funduszy na zakup protezy dla bardzo potrzebującej jej dziewczyny. Cieszymy się, że nasi uczestnicy włączają się w takie wartościowe projekty.


Czerwiec 2017

Zaczynamy kolejne staże zagraniczne. Tym razem do Drezna wyjechało 12 osób, a z nimi nasza dzielna mentorka Agnieszka. Początki nie dla każdego były łatwe, ale to duże wyzwanie, a wszyscy ostatecznie poradzili sobie z nim na piątkę z plusem.
A oto gdzie odbywają się staże:

 • SBG – Sächsische Bildungsgesellschaft für Umweltschutz und Chemieberufe mbH Dresden – stanowisko stażowe: Specjalista ds. Online-Marketingu
 • bsw – Beratung, Service & Weiterbildung GmbH – stanowisko stażowe: Specjalista ds. Online-Marketingu
 • Zimmermann Personalservice GmbH – stanowisko stażowe: Asystentka rekrutera
 • Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH (WFS) – stanowisko stażowe: Specjalista ds. Online-Marketingu
 • Technische Universität Dresden Molekulare Biotechnologie – stanowisko stażowe: Biolożka, specjalizacja: botanika
 • Edition Freiberg – stanowisko stażowe: Redaktorka w wydawnictwie
 • neywa Handels-Service GmbH – stanowisko stażowe: Specjalistka ds. handlowych
 • Gurofa GmbH – stanowisko stażowe: Operator maszyn CNC
 • www Deutscher Tele Markt GmbH – stanowisko stażowe: Programista stron internetowych
 • Donner + Kern gGmbH – stanowisko stażowe: Specjalista ds. międzynarodowych
 • Ingenieurbüro Paul – stanowisko stażowe: Programista aplikacji
 • Technische Universität Dresden Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik – stanowisko
  stażowe: Specjalista ds. Konstrukcji lekkich

 

Maj 2017

To miesiąc czekania na nowe grupy w projekcie (wciąż rekrutujemy!), ale też miesiąc rozstania z pierwszą edycją. Była mała impreza pożegnalna, nieformalna, ogrodowa. Przybyli niemal wszyscy. Z przyjemnością mogliśmy obserwować jakich ogromnych postępów dokonali, jak umiejętnie wykorzystali swój potencjał w połączeniu ze wsparciem projektu. Bilans wychodzenia z projektu dla tej 20 osobowej grupy jest bardzo pozytywny:

 • 15 osób pracuje!
 • 3 osoby odbywają wolontariat,
 • 2 osoby pracują nad biznesplanem dla własnej działalności gospodarczej.

Wszystkim gratulujemy i cieszymy się z efektów projektu!

IMAG0852    IMAG0851

IMAG0857      IMAG0858

 

Kwiecień 2017

Ze staży wracają grupy z Niemiec i Hiszpanii. To były dla nich bardzo intensywne tygodnie. Nie tylko mamy na myśli doświadczenie zawodowe, ale także wiele wyzwań i emocji na płaszczyźnie osobistej. Równie ważne w udziale w projekcie jest to, że nawiązywane są nowe przyjaźnie, poznawane nowe miejsca, jest dużo zwiedzania, ale także czasu na odpoczynek i oderwanie od dnia codziennego.
Jednym słowem można doświadczyć tak bardzo promowanego przez nas balansu 🙂

DSC_1583                     DSC_1520

Marzec 2017

Radość. Kolejne osoby uczestniczące w projekcie wychodzą z niego z umową o pracę w ręku! Od powrotu z Drezna (grudzień 2016) aż do chwili obecnej zasilamy następujące stanowiska:

 • Samodzielny referent – Uniwersytet Warszawski;
 • Analityk ds. Obsługi Klienta w IBM BTO Business Consulting Services Sp. z o.o. w Krakowie;
 • Specjalista ds. zarządzania jakością i projektami w PREFA SP. Z O.O. w Krzeszowicach;
 • Psycholog w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie;
 • Animator ekspozycji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie;
 • Młodszy Przedstawiciel ds. Przyspieszenia Transakcji Sprzedaży – Specjalista ds. Produktów w SELLBYTEL Group GmbH w Krakowie;
 • Referent w iT Biuro Usługi Księgowo-Biurowe Irena Turek w Krakowie;
 • Stanowisko pracy w dziale księgowości w jednaj z korporacji w Krakowie.

Pozostałe osoby z I edycji także nie marnują czasu. Dla osób kończących staże to ostatni moment aby wykazać się zdobytą wiedzą. Dla innych ostatnie tygodnie, żeby skorzystać ze szkoleń. W międzyczasie rozpoczęliśmy kolejne kursy:

 • Kadry i płace dla uczestnika odbywającego staż w biurze księgowym na stanowisku Referenta, który finalnie podejmuje w tym biurze pracę;
 • Kurs Testera Oprogramowań.

Podsumowując wyniki dla I Edycji, uczestnicy odbyli staże w Polsce po powrocie z Niemiec w:

 • Centrum Młodzieży im. Dr. H. Jordana w Krakowie – Pracownik Zespołu ds. promocji i organizacji imprez;
 • Wydawnictwo Edukacyjne Sp. z o.o. w Krakowie – Asystent działu marketingu;
 • Eko-technika Sc. Stanisław Zawadzki, Barbara Zawadzka w Krakowie – inżynier – nadzorowanie pracy oczyszczalni przemysłowej;
 • Ośrodek Psychoterapii, rozwoju i edukacji Beata Kicińska w Wieliczce – Asystentka Zespołu;
 • Centrum Projektów Europejskich w Krakowie – Asystent w zespole ds. Programu;
 • Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU w Krakowie – Asystentka Koordynatora Projektu;
 • Biuro Rachunkowe LEGANTE Sp. z o.o. w Krakowie – pomoc księgowego;
 • CDN – Partner w Krakowie Sp. z o.o. – Asystentka w Dziale Obsługi Klienta;
 • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie – psycholog;
 • iT Biuro Usługi Księgowo-Biurowe Irena Turek w Krakowie – Referent Kadrowo-Księgowy.

Luty 2017

Kolejne, bardzo konkretne wieści z naszego projektu.
13 lutego 2017 r. rozpoczęły się staże zagraniczne w Dreźnie oraz Barcelonie.
Potrwają do 12 kwietnia 2017 r.

Każdy uczestnik Projektu odbywa staż w innej firmie. Uczestnicy przebywający w Hiszpanii odbywają staż zgodnie ze swoim wykształceniem lub zainteresowaniami w następujących miejscach:

 • Kwiaciarnia Lady Flor – dział ogrodnictwa;
 • B Geo – dział wdrożeń i diagnostyki systemów wodnych;
 • Vanster and Lei – Studio graficzne – dział strategii marketingu i projektowania;
 • GarmentPrinting S.L. – Studio poligraficzne, projektowanie i druk materiałów pomocniczych – dział graphic design obsługujący dział marketingu i obsługi klienta;
 • Mayeutika – Firma organizująca kursy z rozwoju osobistego, specjalizująca się w pracy z ciałem i emocjami, bioenergoterapią;
 • Talent Search People – Agencja HR – dział rekrutacji;
 • ¨IES Consulting¨ ExpatIntern S.L – HR Marketing, Online Marketing, Public Relations;
 • Escola Port Barcelona – Firma zajmująca się wypożyczaniem jachtów i luksusowych statków oraz sprzedażą rejsów i wycieczek – dział marketingu i obsługi klienta;
 • Balmes Vet Clínica Veterinària – staż w klinice weterynaryjnej;
 • AlcamBarcelona: nieruchomości/turystyka – staż z wykorzystaniem j. angielskiego i hiszpańskiego.

Podobnie w Niemczech, staże także są powiązane z wykształceniem i zainteresowaniami:

 • Sp Vgg. Dresden-Lobtau 1893 e.V – staż na stanowisku trenera piłki nożnej;
 • Semmelblond script agency – Agencja wydawnicza – kontakt z polskimi wydawcami i autorami;
 • Präzisionsteile Dresden – obsługa maszyn CNC;
 • Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft gGmbH – Dział rozwoju projektów – staż na stanowisku asystentki rekrutera z rynku polskiego;
 • Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft gGmbH – Dział rozwoju projektów – opracowanie materiałów promocyjnych;
 • Donner + Kern (Partner) GmbH, sieć szkół zawodowych i firma szkoleniowa – staż na stanowisku asystentki w dziale marketingu;
 • Art’otel Dresden – kelnerka w restauracji hotelowej;
 • Werbe & Zeichen-Büro – Agencja reklamowa specjalizująca się w materiałach edukacyjnych w temacie ochrony przyrody – staż na stanowisku asystenta biurowego;
 • f:data GmbH – oprogramowanie dla branży budowlanej – Dział software;
 • Arevipharma GmbH – firma farmaceutyczna – asystent w laboratorium, stanowisko w biurze.

Grudzień 2016 – i co dalej?

Po powrocie ze stażu zagranicznego, nie wszyscy od razu ruszyli do działania. Część z uczestników potrzebowała czasu by uporządkować bieżące sprawy, ochłonąć z emocji i nacieszyć się bliskimi. Inni godzili jedno i drugie. Decydowali się na poszukiwanie pracy lub staży. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia rozpoczęła staż w biurze rachunkowym jedna z uczestniczek projektu. Kolejni uczestnicy także otrzymali szansę. W rezultacie w tym okresie odbyły się następne szkolenia, kursy i staże:

1. Szkolenie zawodowe z AutoCad dla uczestniczki, która jest inżynierem środowiska;
2. Kurs księgowości dla uczestniczki, która staż zagraniczny odbywała w dziale administracji;
3. Dwumiesięczny staż w instytucji publicznej dla uczestniczki, która ma wykształcenie prawnicze i chcę rozwijać się w obszarze ochrony praw człowieka;
4. Staż w dziale promocji instytucji kultury dla uczestnika, który chce rozwijać się w branży promocyjnej;
5. Szkolenie zawodowe „Kelner i „barista” dla uczestniczki, która ma doświadczenie w branży hotelarskiej.

Inni w tym czasie próbowali swoich sił w rozmowach o pracę. Nie bez znaczenia jest, iż w czasie tego procesu nadal spotykaliśmy się z naszymi mentorkami a to na zajęciach w grupie, a to indywidualnie. Cały czas pracując nad Indywidualnym Planem Działania, motywując się i wspierając wzajemnie.

Oby tak dalej i czekamy na więcej…

Grudzień to też miesiąc, w którym do projektu przystąpiły kolejne dwie grupy. Każda po 10 osób, jedna z planem wyjazdu na mobilność do Niemiec, druga do Hiszpanii. Dla nich rozpoczął się intensywny czas przygotowania do stażu zagranicznego: kurs językowy, szkolenie z różnic kulturowych i oczywiście nieustające spotkania z mentorkami.


Listopad 2016 – powrót ze staży zagranicznych.

Nadszedł dzień, w którym uczestnicy i uczestniczki projektu ruszyli w drogę powrotną. Bogaci w nowe doświadczenia i nadzieję na lepszą przyszłość już tu, w Polsce. Niektórzy, trochę rozdarci pomiędzy „dwa światy”. Wielu nawiązało wspaniałe przyjaźnie oraz cenne kontakty zawodowe. Drzwi, które dla wielu z uczestników zawsze już będą otwarte.

„Wyjazd naprawdę się opłacił. Dwumiesięczny pobyt za granicą okazał się być bezcennym. Otworzył nas intelektualnie i wewnętrznie na siebie samych i innych. Dołożyliśmy wszelkich starań by wypaść jak najlepiej. Dzięki pomocy i wsparciu naszych mentorek oraz coucha, które mocno pracowały z nami przygotowując nas do wyjazdu, mogliśmy wydobyć z siebie cały potencjał. To był czas wytężonej, efektywnej pracy. W Polsce i w Niemczech. Nasi gospodarze to docenili. Wróciliśmy z bagażem dobrych rad i przesłaniem od zaprzyjaźnionych Niemców, którzy mówią tak: ”Nie zmieniaj się. Zawsze bądź taki/taka, jakim/ą jesteś”. Zatem, do tych którzy jeszcze się wahają. Bądźcie sobą! Prawda zawsze się obroni”.

W listopadzie odbyło się także ważne spotkanie w Berlinie, gdzie doświadczeniami z projektów dzielili się realizatorzy i uczestnicy z całego kraju. W naszym imieniu wystąpiła koordynatorka projektu oraz uczestniczka, która pięknie po niemiecku opowiedziała o swoim doświadczeniu zagranicznym. „Jestem mile zaskoczona życzliwością i otwartością z jaką Niemcy nas przyjęli. Wykazali się wielką cierpliwością i wyrozumiałością dla nas wszystkich, niezależnie od poziomu języka jaki prezentowaliśmy. Wiele się nauczyłam. Sprawdziłam swoje umiejętności językowe, które rozwinęłam, zwłaszcza w rozumieniu ze słuchu i mówieniu. Nauczyłam się obycia w nowym, zupełnie obcym przecież dla mnie środowisku. Poradziłam sobie na stażu. I dziś mogę o tym wszystkim Państwu opowiedzieć. To pełen sukces! Jako uczestniczka projektu pragnę jeszcze dodać, iż jestem dumna, że mogę uczestniczyć właśnie w tym projekcie. W tym miejscu, z tymi trenerami i uczestnikami. To wielka szansa dla młodych ludzi, którzy chcą znaleźć pomysł na siebie i zyskać doświadczenie. Wierzę, że wielu z nas pomoże ono zdobyć wymarzoną pracę. Jednak najważniejsze co sprawia, że uwierzyłam w Projekt „Przekraczamy granicę. Push the limits” jest to, że naprawdę odzyskałam wiarę w siebie i energię do działania. Za to duże podziękowania należą się całemu PLinEu”.Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej konkretów na temat projektu „Przekraczamy granice. Push the limits” jesteś w dobrym miejscu. Poniżej prezentujemy najważniejsze fakty, wydarzenia, ale też wrażenia ludzi, którzy są z nami w projekcie.


dscf4598


24 października 2016 z Drezna wróciły dwie mentorki Agnieszka i Magda, które pojechały na tygodniowe odwiedziny do stażystów i stażystek.

Aby przybliżyć wam to co dzieje się w projekcie, w szczególności podczas staży, poprosiliśmy kilka osób, aby podzielili się swoimi wrażeniami:

Jestem bardzo szczęśliwa, że mam możliwość uczestniczyć w projekcie „push the limits – przekraczamy granice” współorganizowanego przez stowarzyszenie PLinEU. Zdecydowałam się na staż zagraniczny, ponieważ chcę rozwijać moją karierę zawodową w kierunku prawa międzynarodowego. Sam pobyt w Niemczech oceniam bardzo dobrze, wręcz nie przypuszczałam, że tak dobrze zostanę przyjęta oraz, że otrzymam tak ciekawe i rozwijające zadania. Przygotowania do wyjazdu również były bardzo interesujące. Bardzo chętnie uczestniczyłam we wszystkich zajęciach (indywidualnych, grupowych, językowych i kulturowych). Uważam, że zajęcia grupowe i indywidualne były szczególnie cennym doświadczeniem, ponieważ jeszcze lepiej poznałam samą siebie. Chciałam podziękować mojej mentorce Agnieszce, która z wielką troską i zaangażowaniem wspierała mnie przy wszelkich wzlotach i upadkach. Na pewno dla mnie udział w tym przedsięwzięciu jest wielką szansą a jednocześnie przygodą. Poza tym Drezno jest pięknym miastem, które ma swój urok i klimat. Zdecydowanie polecam udział w projekcie osobom otwartym na rozwój.”

Do ostatecznego podsumowania wyjazdu jeszcze trochę czasu mi zostało.
Zatem czy wykorzystam ten pobyt w 100% to sie dopiero okaże 🙂 To, co Wam mogę jednak juz teraz powiedzieć…
Dla tych, co nigdy jeszcze z naszego pięknego kraju nie wyjeżdżali – możecie spróbować swoich sił językowych za granicą, macie szanse poznać nowe miejsce.
Ci, którzy juz samodzielnie wędrowali za granica? Wy wiecie, jaka korzyść płynie z tego programu: nie musicie sie martwic o dach nad głową, o zarobek na przetrwanie, i co najważniejsze: macie czas by wypocząć 🙂
Korzystajcie w pełni z czasu przygotowania oraz maksymalnie wykorzystajcie czas zagraniczny. To ile zyskacie, zależy w dużej mierze od Was samych.”

„Mój staż i osobiste wrażenia? Pracuje w obszarze, który sama wybrałam i jestem zadowolona. Pogoda w Dreźnie przez pierwsze dwa tygodnie była piękna, teraz niestety typowo jesienna. Ludzie uprzejmi, ładne miasto. Przypomina Wiedeń. Warto zabrać rower, bo ścieżki super!”

„Staż zagraniczny to zawsze szansa i wyzwanie. Pozwala poznać siebie w nowej sytuacji.  Nabywamy cennego doświadczenia nie tylko zawodowego. Poznanie nowych ludzi, innego stylu pracy zawsze procentuje w przyszłości. Wyjście ze strefy komfortu zawsze wiele uczy, bo tylko w ten sposób możemy się rozwijać.”

Czas spędzony na stażu zaprocentował zdobyciem nowej wiedzy i praktycznych umiejętności, które w Polsce poznałam jedynie teoretycznie. Osoby, które spotkałam, bardzo chętnie dzieliły się swoją wiedzą i odpowiadały na moje pytania. Każdego dnia wymyślały mi nowe, interesujące zadanie. Staż dał mi możliwość poznania wielu interesujących ludzi.”

drezno4               drezno1

drezno2               drezno-3


19 września 2016 rozpoczęły się staże zagraniczne w Dreźnie. Potrwają do 18 listopada 2016.

Niemal każda osoba odbywa staż w innej firmie. Jak sami widzicie lista pracodawców  jest bogata:

 •  bsw Bildungszentrum Pirna Schloßpark 31, 01796 Pirna – dział księgowości;
 • Donner + Partner GmbH Sachsen – Fachschule für Sozialwesen Könneritzstr. 25, 01067 Dresden – dział kontroli jakości;
 • Polonia Dresden e.V. Nordstrasse 28 01099 Dresden – dział fundraisingu;
 • Vandemoortele Lipids Werke GmbH Pirnaer Landstraße 194, 01257 Dresden – dział kontroli jakości;
 • BGH Edelstahlwerke GmbH Am Stahlwerk 1 01705 Freital – różne działy, w tym administracyjny;
 •  Sachsenland Transport&Logistik GmbH Dresden Magdeburger Straße 58 Dresden – dział spedycji
 • Gärtnerei und Blumengeschäft Rost Kesselsdorfer Str. 342, 01156 Dresden – staż w kwiaciarni;
 • Kraszewski-Museum Nordstraße 28 01099 Dresden – staż w muzeum w dziale promocji;
 • ISB – Institut für Bildung und Sicherheit Strehlener Str. 14 1069 Dresden – pozyskiwanie nowych klientów w Polsce;
 • Staatliche Betriebsgesselschaft für Umwelt und Landwirtschaft Altwahnsdorf 12, 01445 Radebeul – dział pomiaru jakości powietrza, inżynieryjny;
 • Busse + Zerbe Deutschland GmbH Schutterwälder Str. 4 01458 Ottendorf-Okrilla – dział spedycji;
 • Landhotel Dresden Fritz-Meinhardt-Str. 105 01239 Dresden – dział administracyjno-porządkowy;
 • Fraunhofer-Institut Winterbergstr. 28 01277 Dresden – dział projektów międzynarodowych;
 • IBUK Bau- und Planungsgesellschaft mbH Gostritzer Str. 1 01217 Dresden – firma świadcząca usługi budowlano-planistyczne, dział audytu;
 • Sächsisches Krankenhaus Arnsdorf Akademisches Lehrkrankenhaus der TU Dresden Hufelandstraße 15 01477 Arnsdorf – staż w szpitalu psychiatrycznym;
 • I.K. Hofmann GmbH Wiener Straße. 80, 01219 Dresden – dział rekrutacji;
 • Anwaltskanzlei Hermes Münchner Str. 34, 01187 Dresden – kancelaria prawna;
 • Saturn Electro-Handelsges. mbH Dresden Altmarkt-Galerie Webergasse 1 01067 Dresden – dział obsługi klienta;
 • Agencja reklamowa Wolle Werbung Wulfgang Förster, Leipziger Straße 127,01127  – druk i dystrybucja materiałów reklamowych;
 • Karin Kreher, Werb & Zeichenbüro,Schenkberg 6, 01774 Klingenberg – kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni zielonej (projektowanie oraz wykonanie), dział marketingu;

W czerwcu rozpoczęła działania pierwsza grupa uczestniczek i uczestników projektu. To był intensywny czas, na który składało się wiele aktywności:

 • 3 razy w tygodniu – lekcje w ramach kursów językowych,
 • przynajmniej raz na tydzień – spotkania indywidualne lub grupowe z mentorkami – praca nad rozwojem osobistym i zawodowym;
 • W czerwcu – wizyta przedstawiciela partnera niemieckiego, firmy z Drezna – BSW. Przyjechał, aby poznać przyszłych stażystów, porozmawiać z każdą osobą, wstępnie zaplanować kierunek poszukiwania miejsca odbywania stażu.
 • W sierpniu i wrześniu – 5 dniowe szkolenia z tematyki różnorodności kulturowej pozwoliło na jeszcze większą integrację w grupie, ale tez na przygotowanie się na różne sytuacje, jakie mogą wydarzyć się w trakcie dwumiesięcznego stażu zagranicznego.
 • Bezpośrednio przed wyjazdem – spotkanie grupowe na ścianie wspinaczkowej i możliwość zweryfikowania swoich zachowań w sytuacji trudnej, ryzykownej, nieprzewidywalnej. Doświadczenie pobudziło do autorefleksji na temat własnego potencjału ale także pewnych ograniczeń, które najbardziej ujawniają się w stresie i dużych emocjach. Ta wiedza to ogromny zasób, który pomaga w pokonywaniu słabości, radzeniu sobie w trudnych sytuacjach a przede wszystkim zrozumieniu własnych zachowań i ich wewnętrznej akceptacji.

etap1_betap-1