Mobilności

Realizacja mobilności przypadła w okresie pandemii i pokrzyżowała nam mocno plany. Na szczęście udało się zrealizować nasze założenia chociaż wymagało to dużo zmian.

Ostatecznie zrealizowaliśmy 4 kursy i wzięło w nich udział łącznie 11 osób: członkinie Stowarzyszenia oraz wolontariuszki.

20 – 24.09.2022 – Creative and Critical Thinking 

Pierwszą mobilność udało się zorganizować we wrześniu 2021 r.

O to kilka wypowiedzi uczestniczek podsumowujące mobilność:

„Pod względem merytorycznym szkolenie pozwoliło w pewnym stopniu na przypomnienie i uporządkowanie wiedzy dotyczącej kreatywnego myślenia (…). Cenna podczas szkolenia była wymiana doświadczeń z uczestnikami z Holandii i Belgii…” (Jola)
„Najważniejszym doświadczeniem z mobilności, była integracja kadry zarządzającej i okazja do omawiania planów rozwojowych organizacji w innym settingu, co bardzo sprzyjało wyjściu z ram i kreatywności. Znaczące było też poznanie osób z różnych systemów edukacji – wymiana doświadczeń z ich podwórka, możliwość podzielenia się wiedzą. Sam kurs i materiały z kursu pozwoliły na lepsze uporządkowanie wiedzy dotyczącej krytycznego myślenia i creatywności, brakowało na nim jednak aktywnych ćwiczeń, które pozwoliłyby nauczyć się nowych technik pracy w tym temacie lub chociaż doświadczyć na sobie omawianych zagadnień” (Magda)
„Dla mnie najcenniejszym doświadczeniem z tej mobilności było poznania innych uczestników i wymiana doświadczeń oraz integracja kadry zarządzającej. Wyjazd był okazją do wspólnej pracy podczas której starałyśmy się wykorzystać poznane w trakcie szkolenia techniki pracy” (Ela)

20 – 24.09.2022 – Mindfulness

Kolejna mobilność w ramach projektu odbyła się we wrześniu 2021 roku. 2 członkinie Stowarzyszenia uczestniczyły w kursie Mindfulness.

Na zdjęciach poniżej utrwalamy techniki relaksacji w ramach kursu mindfulness. A o to jak jedna z uczestniczek podsumowała swoje wrażenia ze szkolenia:

„Podczas kursu mindfulness najlepszym doświadczeniem były wspólne medytacje o poranku na plaży. Oprócz poznania nowych technik oddechowych i wzbogacenia wiedzy jak w codziennym życiu wykorzystywać praktykę mindfulness, miałyśmy okazję dzielić się w grupie dobrymi praktykami jak radzić sobie ze stresem, jak unikać „automatycznych, emocjonalnych reakcji” oraz jak zachęcać innych do stosowania mindfulness

28.03 – 01.04.2022 – Refugees and Immigrants: Social Inclusion to EU trough Non-Formal Education

W marcu odbyła się kolejna mobilność. Nasze koleżanki, członkinie Stowarzyszenia oraz wolontariuszka na Cyprze realizowały kurs ‚Refugees and Immigrants: Social Inclusion to EU trough Non-Formal Education’. Jak przystało na tematykę oraz specyfikę programu, trening przebiegał w duchu prawdziwie międzykulturowym – polsko-hiszpańsko-białorusko-cypryjskim!
Kiedy wybierałyśmy tematy szkoleń (prawie dwa lata temu), już wtedy miałyśmy potrzebę podnoszenia kompetencji w zakresie pracy z osobami innych narodowości i kultur. Nikt wtedy nie przeczuwał, że potrzeba ta stanie się paląca i to z tak dramatycznych powodów…
W obecnej sytuacji tym bardziej cieszymy się i doceniamy, że kurs został zrealizowany, a nasza kadra będzie mogła pomagać w jeszcze bardziej kompetentny sposób.
Z niecierpliwością czekamy, aż uczestniczki podzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem!
A tutaj kilka wypowiedzi uczestniczek:
„Bardzo owocny wyjazd jeśli chodzi o zgłębienie zagadnienia uchodźców i imigrantów. Odbyło się to dzięki wieloaspektowemu ujęciu tematu przez trenerkę, dobrym tempie i dynamice wchodzenia w proponowane zagadnienia; dużej ilość ćwiczeń; dobrze moderowanych dyskusjach; odwoływaniu się do ciekawych przykładów i wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami kursu. Kurs pozwolił mi na zdobycie bazowej wiedzy i pogłębienie rozumienia sytuacji imigrantów. Wyjazd był też doskonałą możliwością, na poznanie innych członków i współpracowników Stowarzyszenia oraz rozwinięcie umiejętności komunikacji w języku angielskim i kompetencji międzykulturowych” (Magda)

„Szkolenie pozwoliło na uporządkowanie posiadanej i zdobycie nowej wiedzy na temat pracy z imigrantami i uchodźcami. Poznanie nowych narzędzi, w tym istniejących aplikacji  przydatnych w pozyskiwaniu informacji na temat usług dla imigrantów dostępnych w różnych krajach. Dużą wartością szkolenia była wymiana doświadczeń z uczestnikami z Hiszpanii oraz Słowacji i nawiązanie nowych kontaktów. Szkolenie upłynęło w miłej atmosferze współpracy” (Jola)

20-24.06.2022 – Inclusive Education

Zakończyliśmy realizację ostatniej z 4 zaplanowanych dla naszej kadry mobilności w ramach programu Erasmus+. Kurs pt. „Inclusive Education” odbył się w Amsterdamie. Uczestniczyło w nim ponad 20 osób, w tym nasze koleżanki i silna grupa z Turcji.
Cały kurs obfitował w ćwiczenie dramy, wchodzenia w różnorodne role, dając możliwość doświadczania różnych przeżyć w bezpiecznych warunkach, czyli bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków.
Dla całej naszej grupy ćwiczenia były również okazją do przezwyciężania własnych ograniczeń, odkrywania siebie i swoich talentów, przełamywanie barier językowych i kulturowych.
Zawarliśmy wspaniałe znajomości i myślimy o wspólnych projektach z grupą z Turcji.
Mieliśmy również okazję wymienić się doświadczeniami z pracy z uchodźcami z kolegami z Turcji oraz obserwować jak w Amsterdamie funkcjonują różne grupy etniczne i społeczności z innych krajów.
Ta mobilność była dla nas szczególna pod każdym względem.
Dziękuje organizatorom programu Erasmus+ za tą możliwość.
„Istotną wartością było obalenie stereotypu, że uchodźcy są problemem. Nasz trener wykazywał się nie tylko dużą wiedzą i umiejętnościami, ale także bardzo pozytywnym nastawieniem, co ułatwiło nam pokonywanie barier językowych w grupie i uczenie się przez doświadczenie. Bardzo podobała mi się różnorodność zastosowanych technik, szczególnie wykorzystanie dramy i ćwiczeń ruchowych do integrowania różnych grup” (Sylwia)
Ten wyjazd to była petarda. Niesamowity pod każdym względem: miejsce, kultura, uczestnicy, prowadzący, temat, zastosowane techniki. W dramie czuje się jak ryba w wodzie 🙂 (Ela)