O Akademii

AKADEMIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA to kompleksowy program prozdrowotny dla osób 50 +, mający na celu ogólną poprawę sprawności fizycznej, zwolnienie procesów starzenia się organizmu oraz wypracowanie zmian wewnętrznych, które prowadzą do lepszego samopoczucia i samorealizacji. Program realizowany był od marca do grudnia 2015r. i koncentrował się na trzech obszarach:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA (GIMNASTYKA)
W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w zajęciach ruchowych, specjalnie dostosowanych do wieku i możliwości osób starszych. Ćwiczenia fizyczne opracowane zostały tak, by uruchomić nieaktywne partie mięśni oraz wzmocnić je. Na zajęciach pokazane zostały różne kategorie ćwiczeń, spośród których każdy mógł wybrać dla siebie te najbardziej interesujące, tak aby chętnie regularnie je wykonywać.

DOBRE SAMOPOCZUCIE
Do pełni dobrego samopoczucia niezbędne jest zrozumienie i poznanie siebie. W Akademii część zajęć poświęcona była na naukę technik relaksacyjnych, poznanie sposobów wyciszenia się i wejrzenia w głąb siebie oraz utrzymywania równowagi wewnętrznej.

ZDROWE ŻYWIENIE
Aby jak najdłużej zachować zdrowie i dobrą kondycję trzeba na bieżąco dostosowywać dietę do wieku i trybu życia. Podczas zajęć z dietetykiem omawiano potrzeby żywieniowe osób 50+, uczestnicy dowiedzieli się, które produkty dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz jak komponować pełnowartościowe i smaczne posiłki.

Efekty Akademii Zdrowego Stylu Życia dla uczestników projektu to:
– ogólna poprawa sprawności fizycznej,
– zwiększenie dobrego samopoczucia, poprawa równowagi psychicznej i emocjonalnej,
– poprawa umiejętności radzenia sobie z napięciem i stresem,
– zwiększenie wiedzy o wpływie diety na zdrowie i umiejętności przygotowania zdrowych i niedrogich posiłków,
– zdobycie wiedzy o zagrożeniach wynikających z braku aktywności fizycznej oraz innych działań wspomagających zdrowie,
– pożyteczne spędzenie czasu w gronie osób o podobnych potrzebach i zainteresowaniach
– zdobycie wiedzy i umiejętności, którymi można dzielić się z innymi (np. prowadząc w przyszłości podobne zajęcia w swoim środowisku).

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poprawić swoją sprawność fizyczną, dowiedzieć się więcej o zdrowym stylu życia oraz wypracować dobre nawyki do zapoznania się z materiałami dostępnymi na podstronach projektu.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu
na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

asos_logo_pdf