Godzenie życia zawodowego i rodzinnego
Praca i rodzina należą do podstawowych obszarów funkcjonowania dorosłego człowieka. Mimo że są to odrębne sfery życia, są one ze sobą silnie powiązane. Wielu rodziców (kobiet i mężczyzn, aktywnych zawodowo, jak i poszukujących pracy) próbuje skutecznie pogodzić role rodzica i pracownicy/pracownika. Dylematy te dotykają również osób, które stoją przed podjęciem decyzji o pierwszym lub kolejnym dziecku.
Problem godzenia życia rodzinnego i zawodowego dotyczy również pracodawców. Wzrost motywacji i zaangażowania pracownic/pracowników w coraz większym stopniu zależy od sukcesu, jaki odnoszą oni w obu obszarach życia – w pracy i w domu.
Obecna sytuacja na rynku pracy silnie rzutuje na procesy demograficzne – pomimo wielu zmian w Polsce nie rodzi się więcej dzieci. W obliczu wzrostu obciążenia demograficznego kształtowanie dogodnych warunków do aktywności zawodowej rodziców oraz pokonywania barier w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego staje się istotnym obszarem krajowej i regionalnej polityki społecznej.
Współczesne rozumienie godzenia życia zawodowego i rodzinnego odchodzi od koncepcji kompromisu pomiędzy dwoma życiami
, umożliwiającego przetrwanie intensywnych momentów życia, na rzecz godzenia ról, integrowania tych dwóch sfer życia ze sobą, ich wzajemnego wzbogacania. Istotne jest też rozumienie tego problemu w ujęciu indywidualnym. Nie można narzucić ogólnego standardu godzenia ról zawodowych i rodzinnych, czy też jednego modelu rozwiązań atrakcyjnego dla wszystkich rodziców. Każde rozwiązanie jest skuteczne przede wszystkim w sytuacji, dla której zostało wypracowane, zatem może – a nawet – powinno ulegać zmianom. Godzenie życia zawodowego i rodzinnego to proces, który opiera się na indywidualnych wyborach. Wsparcie w tym zakresie powinno zatem obejmować wiele aspektów życia człowieka oraz dostosowywać się do indywidualnej sytuacji i wyborów danej osoby.
Powyższe podejście do kwestii godzenia życia zawodowego i rodzinnego jest spójne z dotychczasowymi doświadczeniami Stowarzyszenia, jak również wartościami, które wpisują się w jego działalność na rzecz rodziców. Podejście to uwzględnia zarówno perspektywę rodziców, jak i trendy występujące na współczesnym rynku pracy. Na powyższych założeniach bazuje innowacyjna metoda wsparcia – coaching godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Metoda ta zakłada konieczność objęcia rodzica kompleksowym wsparciem w procesie wypracowywania własnych rozwiązań umożliwiających pogodzenie pracy zawodowej i życia rodzinnego. Promuje także nowe podejście ukierunkowane na rozwój nowych strategii myślenia i działania, pozwalając podążać za indywidualnymi wyborami konkretnego rodzica. Wyborami, które pozwolą z satysfakcją godzić życie zawodowe i rodzinne.